انجام پروژه کسری خدمت

 

انجام پایان نامه سمینار پروپوزال مقاله تحقیق و پروژه های دانشجویی کسری خدمت

 

انجام پروژه کسری خدمت

انجام پروژه کسری خدمت دپارتمان مهندسی کامپیوتر موسسه پژوهشی تامسون رویترز در سال ۱۳۹۰به پیشنهاد چند تن از اساتید دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی راه اندازی شد و کار خود را با انجام پایان نامه های کامپیوتر در گرایش نرم افزار و الگوریتم ها و محاسبات آغاز نمود. با رشد تقاضا برای انجام پایان نامه های کامپیوتر در گرایش های مختلف دپارتمان تصمیم به جذب دانشجویان دکترای دانشگاه های خواجه نصیر، شریف، تهران، امیرکبیر، علم و صنعت و فردوسی مشهد نمود. اکنون دپارتمان با بیش از ۱۵۰پژوهشگر در بخش انجام پایان نامه های کارشناسی ارشد در حال فعالیت است. همچنین در سال های گذشته با تأسیس و توسعه مراکز آموزش علمی کاربردی و پذیرش دانشجویان در مقطع کاردانی و کارشناسی دپارتمان اقدام به جذب بیش از ۱۰۰ کارشناس ارشد از دانشگاه های معتبر برای پاسخ به نیازهای دانشجویان عزیز در مقطع کاردانی و کارشناسی نمود که هم به یاری و مشاوره این دانشجویان پرداخته و هم باعث ایجاد اشتغال و غنای علمی و پژوهشی فارغ التحصیلان عزیز این رشته می شود. رشته مهندسی کامپیوتر: رشته مهندسی کامپیوتر رشته ای است که در رابطه با ساخت و طراحی اجزای کامپیوتر آگاهی می دهد. هدف از ارائه این رشته تربیت کارشناسانی است که بتوانند در زمینه های راه اندازی دستگاه ها، شناخت مجموعه های سخت افزاری ،توسعه، تعمیر و اصلاح،نگهداری و عیب یابی فعالیت کنند. کامپیوتر به طور مستقل به ۲ جزء تقسیم می شود که عبارتند از:سخت افزار و نرم افزار سخت افزار به اجزای قابل لمس و فیزیکی کامپیوتر گفته می شود مانند بردهای الکترونیکی و مدارها.نرم افزار به جزء های غیرقابل لمس در کامپیوتر گفته می شود در واقع نرم افزار به کامپیوتر دستور می دهد که چه کاری را انجام دهد. این رشته در مقطع کارشناسی به دو گرایش به سخت افزار و نرم افزار نیز تقسیم می گردد. که دانشجویان در گرایش نرم افزار زمینه های مختلف برنامه نویسی را در سیستم عامل های مختلف می آمورند و در گرایش سخت افزار نوع فعالیت انواع قطعات، بردها و تجهیزات کامپیوتری را می آموزند.

انجام پروژه کسری خدمت

انجام پروژه کسری خدمت انتخاب رشته مانند انتخاب دانشگاه نقشی اساسی در شکل گیری آینده هر شخص دارد، در واقع انتخاب رشته یکی از مهم ترین و حساس ترین تصمیم هایی است که افراد برای ورود به دانشگاه ها باید آن را اتخاذ کنند. انتخاب رشته یکی از مقوله هایی است که اگر اشتباهی در آن صورت بگیرد هیچ بازگشتی برای آن وجود نخواهد داشت، پس داوطلبان باید این مرحله را بسیار جدی بگیرند. یکی از راه هایی که می تواند کمک شایانی در زمینه انتخاب رشته به داوطلبان داشته باشد. مشورت با مشاوران انتخاب رشته و تحقیق و مطالعه در رابطه با رشته دلخواه است.

انجام پروژه های دانشجویی برنامه نویسی c++ جاوا مشهد تحت وب کامپیوتر اندروید داده کاوی شیمی

توانایی های لازم در رشته مهندسی کامپیوتر

انجام پروژه کسری خدمت دانشجویان و داوطلبانی که قصد تحصیل در رشته ی مهندسی کامپیوتر را دارند باید دارای توانایی های مرتبط با آن رشته باشند که برخی از این توانایی ها عبارتند از:

 • توانایی های مالی:دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر باید توانایی تهیه کامپیوتر را داشته باشد.البته این امر، امری ضروری نیست اما ممکن است که دانشجو نتیجه دلخواه را مشاهده نکند.
 • توانایی های علمی:دانشجوی این رشته باید سخت کوش باشد زیرا این رشته نیازمند پویایی و اطلاعات بروز است. همچنین باید مهارت خود را در دروس ریاضی و فیزیک افزایش دهند و دارای خلاقیت و ابتکار باشند.
 • علاقه:دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر باید مانند رشته های دیگر به یادگیری و مطالعه علاقمند باشد و خواستار پیشرفت خود باشد.

فارغ التحصیلان رشته ی مهندسی کامپیوتر می توانند با توجه به توانایی های خود مشاغل مختلف و متفاوتی را انتخاب کنند که برخی از این مشاغل عبارتنداز:

 1. شرکتهای تولیدکننده قطعات
 2. شرکتهای تولید کننده نرم افزار
 3. مراکز صنعتی

 

اعلام شرط بهرمندی از کسری خدمت بسیج

۱- متقاضیان استفاده از مزایای این طرح باید حائز چه شرایطی باشند؟ 

الف – نخبگان: باید دارای شرایط احراز نخبگی از بنیاد ملی نخبگان باشند.
ب – همکاران تحقیقاتی: افراد با مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد که توان انجام پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه را داشته باشند می‌توانند در این طرح مشارکت نمایند.

۲– آیا افراد فارغ التحصیل مشمول، در حین خدمت سربازی می‌توانند از مزایای این طرح استفاده نمایند؟
می‌توانند.

۳– آیا این موضوع با بنیاد نخبگان نیروهای مسلح مرتبط می‌باشد؟
دانشگاه این طرح را هماهنگ با بنیاد نخبگان نیروهای مسلح انجام می‌دهد. پایان هر طرح با تأیید دانشگاه، گواهی کسر و یا جایگزین خدمت سربازی توسط بنیاد نخبگان نیروهای مسلح به سازمان نظام وظیفه اعلام می‌گردد.

۴ – دانشجویان چه رشته‌هایی می‌توانند در این طرح شرکت کرده و از مزایای آن برخوردار باشند؟
در حال حاضر به جزء کشاورزی، پزشکی، بازرگانی، تمامی رشته‌ها مورد نیاز است، به جهت کثرت رشته‌های مورد نیاز امکان درج آنها در این پاسخ نامه میسر نیست. لیکن به جهت هدایت درست دانشجویان عزیز که در سایت ثبت نام کرده‌اند برحسب اولویت و نیاز توسط دانشکده‌ها و مراکز دعوت به همکاری می‌شوند.

۵ – آیا دانشجویان می‌توانند در موضوعاتی غیر از رشته تحصیلی خودشان پژوهش انجام دهند؟
مشروط به توانایی انجام پروژه می‌توانند غیر رشته خودشان مشارکت نمایند.

۶ – آیا متقاضیان باید گزینش شوند؟
نیازی به گزینش نیست، شرط بکارگیری افراد در پروژه‌های عادی عدم اشتهار به مسائل منفی است و در پروژه‌های دارای طبقه بندی در دانشگاه استعلامات لازم انجام می‌گیرد.

۷ – سیر مراحل اداری برای شرکت در این طرح چیست؟
۱ – ثبت نام از طریق سایت دانشگاه.
۲ – دعوت به همکاری از جانب دانشکده‌ها و مراکز وابسته به دانشگاه.
۳ – دریافت پروژه، تهیه پروپوزال، تأیید پروپوزال توسط دانشکده مربوطه، دریافت اعلام نیاز و ارائه به همراه مدارک( کپی شناسنامه و کارت ملی، گواهی فراغت از تحصیل یا اشتغال به تحصیل و یا گواهی اشتغال به خدمت، فرم اطلاعات شماره ۱ یا فرم همکاران تحقیقاتی و یک قطعه عکس) به امور پژوهشگران.
۴ – تکمیل پرونده و ارسال پرونده به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح توسط امور پژوهشگران.
۵ – صدور مجوز بکارگیری توسط بنیاد نخبگان نیروهای مسلح.
۶ – اعلام بکارگیری توسط امور پژوهشگران به دانشکده و یا مراکز مربوطه.
۷ – شروع بکار پژوهشگر با هدایت و راهنمایی مدیران پروژه.
۸ – تهیه گزارش نوبه‌ای سه ماه یکبار از روند پیشرفت کار توسط پژوهشگر و ارسال برای امور پژوهشگران از طریق دانشکده و یا مرکز مربوطه.
۹ – در پایان کار جمع‌بندی عملکرد و ارائه به دانشکده و یا مراکز مربوطه.
۱۰ – ارسال گزارش پایان کار پروژه توسط دانشکده و یا مراکز مربوطه برای امور پژوهشگران در غالب فرم احتساب کسر خدمت سربازی
۱۱ – اعلام گزارش پایانی و اعلام کسر خدمت به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح توسط امور پژوهشگران.
۱۲ – اعلام کسر خدمت از جانب بنیاد نخبگان نیروهای مسلح به سازمان نظام وظیفه .

۸ – فرآیند تصویب طرح پژوهشی چگونه است؟
طرح با توان سنجی و توافق کارفرما واگذار می‌گردد و در پایان، کار انجام شده توسط کارفرما تاًیید و ارزیابی شده و برای سیر مراحل کسر خدمت به مرکز نخبگان ارسال می‌گردد.

۱۰– آیا متقاضی می‌تواند خودش پروژه‌ای را پیشنهاد دهد؟
می‌تواند پیشنهاد دهد، لیکن پذیرش یا رد پروژه در اختیار دانشگاه می‌باشد.

۱۱ – حداقل و حداکثر مدت کسر خدمت که به ازای انجام طرح تحقیقاتی تعلق می‌گیرد چند ماه می‌باشد و بر چه اساسی محاسبه می‌گردد؟
بر حسب ارزش انجام کار از ۳ تا ۱۸ ماه به هر مورد پروژه کسر خدمت تعلق می‌گیرد.

۱۲– از زمان پایان طرح تحقیقاتی توسط متقاضی تا زمان اعطای گواهی نامه کسری خدمت چه مدت زمان طول می‌کشد؟
صرفاً یک کار اداری است و طبیعتاً نباید مدت زمان طولانی طول بکشد ( برآورد ۷ تا ۱۰ روز)

۱۳- آیا متقاضی می‌تواند بیش از یک طرح تحقیقاتی را به انجام برساند و از مزایای کسر خدمت استفاده کند؟
همزمان نمی‌تواند چند پروژه را انجام دهد ولی بعد از اتمام پروژه می‌تواند پروژه دیگری تا سقف دو پروژه دریافت و از مزایای آن برخوردار شود.

۱۴- آیا در زمان انجام طرح نیاز به حضور مستمر متقاضی در دانشگاه می‌باشد؟
نیازی به حضور مستمر نیست، ولی مدت زمان مراجعه برای رفع احتیاجات انجام پروژه متناسب با نوع آن و نظر کارفرما تعیین می‌شود.

۱۵- آیا بین پروژه‌های مختلف (نخبگان، همکاران تحقیقاتی) تفاوتی وجود دارد؟
توان و تخصص و مدت زمانیکه افراد برای انجام پروژه وقت صرف می‌نمایند تعیین کننده نوع پروژه است.

۱۶- آیا محقق می‌تواند از پژوهش انجام شده در قالب مقاله استفاده کند؟
انجام پروژه متعلق به کارفرما دانشگاه است. هر نوع بهره‌برداری دیگری منوط به اجازه دانشگاه است.

۱۷- پروژه‌ها باید انفرادی باشد یا می‌تواند توسط چند نفر به صورت مشترک انجام شود؟
پروژه می‌تواند توسط چند نفر حسب نیاز انجام گیرد، در اینگونه موارد پروژه تقسیم بندی شده و هر قسمت به فردی واگذار می‌گردد، ارزش کار هر فرد برابر با کاری که روی قسمت مربوط به خود انجام داده است تعیین می‌شود.

۱۸- آیا پروژه بعد از پایان باید دفاع شود؟
پروژه‌ها عمدتاً توسط ارزیاب دفاع می‌شوند، در مواردی چون پایان نامه روند معمول دفاعیه برگزار می‌شود.

۱۹– آیا با ارائه مقاله ( به جای پژوهش) می‌توان از مزایای کسر خدمت برخوردار شد؟
مقالات از قبل تهیه شده مورد پذیرش نیست، در موارد خاص با هماهنگی کارفرما می‌تواند نتیجه کار در قالب تهیه مقاله باشد.

۲۰– آیا کسانیکه امریه گرفته‌اند می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند؟
به شرط موافقت سازمان امریه دهنده و ارائه رضایتنامه کتبی از آن سازمان، می‌توانند مشارکت داشته باشند.

 

پروژه کسری خدمت سپاه

انجام پروژه کسری خدمت موضوع سربازي، همیشه یکی از دغدغه‌هاي مهم جوانان و مشمولان نظام‌ وظيفه بوده است و همواره تا زمان انجام آن، سوالات متعددي در اين زمينه ذهن آنان را به خود معطوف و مشغول می کند. از جمله فرصت های ارزشمند که می توان با استفاده از آن برای کاهش مدت سربازی اقدام کرد دریافت طرح ها و پروژه کسری خدمت سپاه است.

مرکز تحقیقات نخبگان سپاه با استفاده و اجرای این طرح فرصتی را برای افراد تحصیل کرده ایجاد نموده که به ازای خدمت مقدس سربازی پروژه های تحقیقاتی، علمی و یا پژوهشی خود را به دانشجویان و نیز فارغ التحصیلان دانشگاهی که مدرک کارشناسی ارشد و یا بالاتر دارند، ارائه می دهد.

از جمله اهداف این طرح شامل:

 • تسهیل و اختصاص امتیاز ویژه ی جایگزینی یا کسر از خدمت به افراد تحصیل کرده ای که مشمول هستند.
 • بهره مندی از همه ی توان علمی دانشجویان و فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی(ارشد و دکترا)

داوطلبان این طرح می بایست با مطالعه ی کامل قوانین پروژه کسری خدمت سپاه با تکمیل مدارک از طریق سایت معرفی شده آمادگی خود را اعلام نمایند. همچنین سازمان ها و دانشگاه های مختلف نیز با شرایط مختص به خود، پروژه ی کسری خدمت را به دانشجویان و فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی ارائه می دهند.

اهداف دریافت و انجام پروژه کسری خدمت سپاه

انجام پروژه کسری خدمت انجام یک پروژه، تحقیق و یا پژوهش به وسیله ی افراد قبل یا در حین خدمت مقدس سربازی می تواند جایگزین حداقل دو ماه یا حتی مدت بیشتری از زمان خدمت سربازی به غیر از دوره ی آموزشی مقدماتی شود. به این معنا که شما چنانچه پروژه ی کسری خدمت را نیز دریافت کنید باز بایستی دوره ی آموزشی را نیز سپری کند. دقت کنید که دریافت این طرح می تواند حداکثر ۲ دوره در دو بازه ی زمانی متفاوت و یا به شکل غیر هم زمان باشد.

از جمله اهداف این طرح شامل:

 • حداکثر بهره مندی از همه ی توان متقاضیان کسری خدمت در جهت تأمین قسمتی از نیاز در حوزه ی پژوهشی سپاه
 • شناسایی و نیز جذب افراد نخبه و شایسته جهت عضویت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
 • جذب هدفمند و ساماندهی شده ی افراد در قالب پروژه ی کسری خدمت
 • گزینش نخبگان در طول مدت انجام پروژه ی کسری خدمت سربازی
 • ارتقا و افزایش کیفیت پروژه های کسری خدمت
 • یکپارچه سازی به کارگیری متقاضیان کسری خدمت و به نوعی شایسته سالاری

دریافت پروژه کسری خدمت سپاه

جهت دریافت پروژه ی کسری خدمت به وسیله ی یکی از دو روش زیر اقدام کنید:

 • متقاضی می تواند با مراجعه به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح، مدارک و رزومه ی خود را تحویل و تشکیل پرونده دهد پس از معرفی شما به سازمان مرتبط می توانید فعالیت خود را در آن سازمان آغاز کنید.
 • متقاضی می تواند با مراجعه به یکی از سازمان های نظامی که مورد تایید بنیاد نخبگان نیروهای مسلح است و انجام توافقات لازم مابین متقاضی و سازمان مربوطه بر سر چگونگی انجام یک پروژه برای آن ها در ازای دریافت کسری خدمت اقدام کند. این روش آسان تر است و بیشتر توصیه می شود.

صلاحيت حفاظتي:

انجام پروژه کسری خدمت پروژه های تحقیقاتی پیش از واگذاری به متقاضی مراحل حفاظتی زیر را طی می کنند:

 • صلاحيت نخبگان به لحاظ امنيتي متناسب با پروژه ی تحقيقاتي و سازمان های به كارگيرنده بررسی می شود.
 • سازمان های به كارگيرنده با توجه به توانمندي های نخبگان و نیز سطح تحصيلات آن ها برای واگذاري پروژه های تحقيقاتي اقدام مي کنند.
 • سازمان های به كار گيرنده تا ان جا که ممکن باشد با کوچکتر کردن طرح های تحقيقاتي از سطوح امنيتي بالای طرح ها می کاهند تا بتوان آن ها را به نخبگان واگذار نمود.

صدور كارت پايان خدمت:

انجام پروژه کسری خدمت نخبگان پس از انجام پروژه ی تحقيقاتي و نیز گذراندن دوره ی آموزشی مقدماتي از سوی ستاد كل نيرو های مسلح، كارت پايان خدمت خود را دریافت خواهند کرد. با توجه به شرايطی که ذکر شد، در صورت تمام شدن طرح تحقيقاتي، تا هنگام اعزام به آموزش مقدماتی، گواهی موقت انجام طرح تحقيقاتي برای متقاضی از سمت بنياد نخبگان نيرو های مسلح صادر خواهد شد. همچنین متقاضیان دریافت پروژه کسری خدمت سپاه حقوق و مزایای خاصی را نیز مطابق با مدرک تحصیلی و پروژه ی محوله دریافت می کنند.

 

PressTV

 

پروژه کسری خدمت دانشگاه صنعتی مالک اشتر 

طبق قانون اساسی ایران ، کلیه افراد که باید خدمت سربازی خود را طی کنند و از شرایط معافیت های پزشکی ، کفالت ، موارد خاص و غیره برخوردار نیستند ،  باید به یکی از دفاتر پلیس +۱۰ در سرتاسر  کشور مراجعه کنند و در تاریخ اعلام شده در مراکز آموزشی حاضر شوند و خدمت سربازی خود را انجام دهند . یک از فرصت هایی که برای کم کردن ماه های خدمت سربازی برای فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر وجود دارد ، دریافت و انجام پروژه تحقیقاتی در راستای رشته تحصیلی متقاضی از سازمان های ارائه دهنده پروژه کسری خدمت سربازی است . دانشجویان رشته های تحصیلی مختلف می توانند با استفاده از پروژه کسری خدمت دانشگاه صنعتی مالک اشتر ، که وابسته به نیرو های مسلح نیز می باشد از این فرصت برای کسری خدمت سربازی خود استفاده کنند.

شرایط دریافت پروژه کسری خدمت دانشگاه صنعتی مالک اشتر یا سازمان های دیگر

برای دریافت پروژه کسری خدمت دانشگاه صنعتی مالک اشتر می توان از دو مسیر مختلف اقدام کرد .
۱ – در این حالت متقاضی می تواند به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح مراجعه کند و و مدارک دانشگاهی و رزومه خود را تحویل دهد . ( نحوه عضویت در  انجمن بنیاد ملی نخبگان ) . که آن ها به افرادی که شرایط دریافت پروژه را داشته باشند با توجه به رشته تحصیلی دانشگاهیشان پروژه کسری خدمت دانشگاه صنعتی مالک اشتر یا  ارگان مرتبط دیگر تحویل داده خواهد شد  .

۲ – متقاضی می تواند مستقیما به نهاد مربوطه یا دانشگاه مراجعه کرده و با مسئولین و کارشناسان  بر سر انجام پروژه کسری خدمت دانشگاه صنعتی مالک اشتر یا دیگر سازمان های وابسته به نیرو های مسلح در ازای گرفتن کسری خدمت سربازی به توافق برسد . که راه حل دوم برای اغلب متقاضیان ، راهی ساده تری می باشد .

برای گرفتن  پروژه کسری خدمت دانشگاه صنعتی مالک اشتر   معمولا حضور شخص در دانشگاه الزامی نمی باشد . اغلب میتوان از طریق سایت و یا تماس تلفنی تمام اطلاعات راجع به پروژه کسری خدمت دانشگاه صنعتی مالک اشتر مشاهده کرد . گاهی اوقات متقاضیان می توانند با ارسال مشخصات خود و تکمیل فرم دریافت پروژه کسری خدمت دانشگاه صنعتی مالک اشتر  از طریق سایت دانشگاه نسبت به دریافت پروژه کسری خدمت سربازی  اقدام کنند .

انواع پروژه های کسری خدمت دانشگاه صنعتی مالک اشتر 

انجام پروژه کسری خدمت در پروژه کسری دانشگاه صنعتی مالک اشتر  یا سازمان های دیگر که پروژه کسری خدمت ارائه می دهند ، دو نوع کسری خدمت سربازی وجود دارد :

چنانچه پروژه کسری خدمت دانشگاه صنعتی مالک اشتر در ارتباط با طراحی ، ساخت یا پژوهش خاصی و مهمی  باشد کسر خدمت بیشتری را برای متقاضی به همراه خواهد داشت  . پروژه‌هایی که شامل کسری خدمت بیشتر را  به همراه داشته باشند اصولا سخت گیری‌ ها و نظارت های  بیشتری صورت می‌گیرد . در این صورت که علاوه بر گزارش سه ماهه ، هر ماه در زمان پایان کار جلسه ای برای بررسی پیشبرد پروژه با حضور استاد راهنما و داوران برگزار می شود .

اما در پروژه هایی با کسری خدمت کم تر پس از انجام  پروژه تحقیقاتی ، جلسه دفاعی چند دقیقه ای با حضور یک داور برگزار می شود و متقاضی باید از پروژه خود دفاع کند . متقاضیان می توانند چند پروژه سبک تر را پشت سر هم دریافت و ارائه دهند . در پایان متقاضیان می بایست نتیجه تمام پروژه های کسری خدمت را برای ارزیابی میزان کسری خدمت سربازی به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح ارسال کنند.

 

جمعی از اساتید دانشگاه مالک اشتر از اقدام موشکی سپاه تقدیر کردند ...

 

طرح جایگزین خدمت سربازی

انجام پروژه کسری خدمت مرکز تحقیقات نخبگان دانشگاه جامع امام حسین (ع) در اجرای طرح جایگزین خدمت سربازی طرح های تحقیقاتی خود را به دانشجویان و دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی با هدف :

۱- اعطای تسهیلات ( جایگزینی یا کسر خدمت ) به افراد تحصیل کرده مشمول خدمت سربازی

۲- بهره مندی از توان علمی پژوهشی دانشجویان و دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی با شرایط دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد به بالا و با معدل حداقل ۱۶ واگذار می نماید.

داوطلبان با تکمیل فرم اعلام همکاری از طریق سایت آمادگی خود را اعلام نمایند. دانشگاه جامع امام حسین (ع) در اولین فرصت بررسی و از طریق شماره تلفن و یا ایمیل که در فرم اعلام همکاری قید شده است افراد متقاضی را دعوت به همکاری می نماید. بسیاری از مشمولان بنا بر دلایل مختلف، عموماً موفق به اخذ امریه سربازی نمی شوند. و از آن جایی که تمایل دارند طول دوران سربازی خود را کاهش دهند، به دنبال روش های قانونی در این زمینه هستند.

 

پرونده:Imam Hussain University.svg - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

 

پروژه کسری خدمت جهاد خودکفایی آجا

 

انجام پروژه کسری خدمت هر ساله برخی از سازمان های وابسته به سپاه، ارتش، ناجا و … برای مشمولان متقاضی، پروژه های کسری خدمت در نظر می گیرند. پروژه کسری خدمت جهاد خودکفایی آجا نیز یکی از موارد فوق بوده و این سازمان برای انجام پروژه‌های خود، هر ساله نیروی متخصص از میان مشمولان خدمت سربازی جذب می کند. البته باید توجه داشت که متقاضیان برای دریافت پروژه کسری خدمت باید دارای شرایط مورد نظر سازمان مربوطه باشند.

هم چنین بهره‌گیری این سازمان از دانشجویان و نخبگان در زمینه های تخصصی مورد نیاز، موجب پیشرفت‌های زیادی در زمینه تولید فناوری‌های نظامی شده است که بخشی از آنها شامل موارد زیر می باشد:

 • تولید انبوه انواع قطعات و تجهیزات مخابراتی
 • قطعات عمده جنگ افزارها و ادوات زرهی
 • سیستم های کنترل و اتوماسیون
 • قطعات و بردهای الکترونیکی
 • و….

علاوه بر موارد فوق، این سازمان توانست با ارائه پروژه کسری خدمت جهاد خودکفایی آجا و بهره گیری از متخصصان جوان و کارآمد به دانش های زیر دست یابد:

 • افزایش توان موتور های قدرت بالا و کوپل آنها با گیربکس مختلف
 • افزایش توان موتور دیزل از طریق سیستم گازسوز
 • شبیه سازی مدرن دیده بانی توپخانه
 • ساخت انواع چتر پرش نظامی
 • نفربر شنیدار مهاجم
 • طراحی و ساخت موتور های قدرت بالا

انجام پروژه کسری خدمت با توجه به فعالیت های جهاد خودکفایی آجا، متقاضیان می بایست دارای مدرک دانشگاهی و رشته تحصیلی مورد نیاز این سازمان باشند. تا در صورت داشتن شرایط لازم بتوانند پروژه کسری خدمت جهاد خودکفایی آجا را دریافت کنند. متقاضیان دریافت پروژه کسری خدمت، در صورت داشتن شرایط لازم، میتوانند برای پروژه کسری خدمت صنایع هوافضا نیز اقدام کنند.

 

شرایط اخذ پروژه کسری خدمت جهاد خودکفایی آجا

متقاضیان برای آنکه بتوانند پروژه کسری خدمت سازمان مورد نظر خود را به دست آورند، در ابتدا باید دارای شرایط لازم باشند که به شرح زیر است:

 • عدم غیبت غیر موجه (افراد دارای غیبت میتوانند از قانون توجیه غیبت استفاده کرده و این مشکل را رفع کنند)
 • اقدام برای اخذ پروژه کسری خدمت تا یک سال پس از فارغ التحصیلی
 • دانشجو یا فارغ التحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد یا دکترا
 • عضویت در نخبگان مورد تایید بنیاد ملی نخبگان در صورت داشتن مدرک کارشناسی

 به منظور اخذ پروژه کسری خدمت در هر نهاد یا سازمان مورد نظر خود، دو روش کلی زیر وجود دارد:

 • در روش اول متقاضیان باید به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح مراجعه کنند. سپس با ارائه مدارک مورد نیاز و نیز رزومه علمی و کاری خود، باید منتظر بررسی و تایید نهایی از سوی این بنیاد باشند.

 در نهایت در صورت تایید متقاضی، بر اساس مدرک و رشته تحصیلی، پروژه کسری خدمت دریافت خواهند کرد.

 • در روش دوم متقاضیان می توانند به صورت مستقیم با مراجعه به جهاد خودکفایی آجا یا دیگر سازمان مورد نظر، مدارک و رزومه خود را تحویل دهند.

انجام پروژه کسری خدمت پس از بررسی و تایید توسط سازمان مربوطه، متقاضیان می توانند توافقات لازم را انجام داده و بر اساس مدرک و رشته تحصیلی مورد نیاز سازمان، پروژه کسری خدمت دریافت کنند. در این حالت سازمان مربوطه یا جهاد خودکفایی آجا، متقاضی پذیرش شده را به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح معرفی کرده تا پرونده متقاضی در این بنیاد تشکیل و ثبت شود.

 

انواع پروژه های کسری خدمت

نکته قابل توجه برای مشمولان دارای پروژه کسری خدمت جهاد خودکفایی آجا آن است که پروژه ها را می توان در دو گروه پروژه های سنگین و پروژه های سبک انتخاب کرد.

 • پروژه‌های سنگین، عموما در موارد طراحی و ساخت بوده و نظارت و سختگیری بیشتری به همراه دارند.
  مشمولان نیز باید در هر سه ماه گزارش پیشرفت کار خود را ارائه داده و در پایان کاری هر ماه نیز در جلسه دفاعی با حضور استاد راهنما و داوران، از عملکرد خود دفاع نمایند.

طول مدت این پروژه‌ها بیش از ۶ ماه بوده و کسری خدمت بیشتری دارند.

 • پروژه های سبک، به کمتر از ۶ ماه زمان احتیاج داشته و در پایان نیز جلسه دفاعی کوتاه‌ مدتی با حضور داور برگزار می شود.
  مشمولان می توانند در طول پروژه کسری خدمت خود حداکثر دو پروژه را انتخاب و به ثمر برسانند.

 ارزیابی جهاد خودکفایی آجا از متقاضیان بر چه مواردی تکیه دارد؟

انجام پروژه کسری خدمت به منظور دریافت پروژه کسری خدمت جهاد خودکفایی آجا و انجام همکاری در پروژه‌های مختلف این سازمان، باید فرم ارزیابی توسط متقاضی و استاد راهنما تکمیل گردد.
در فرم مربوطه، شاخص های زیر مورد بررسی قرار گرفته و هر شاخص امتیاز مخصوص خود را دارد:

 • حوزه و میزان تاثیرگذاری مستقیم نتایج در سطح نیرو، سازمان یا نیروهای مسلح
 • بهبود شاخص خودکفایی و خود اتکایی
 • خلاقیت و نوآوری و ابتکار
 • میزان کارآمدی و اثربخشی نتایج تحقیقات در امور نظامی
 • موفقیت دست یابی به فناوری
 • میزان تحقق اهداف با نتایج مورد انتظار
 • میزان تاثیر فعالیت بر کاهش هزینه ها
 • ماهیت تحقیقات انجام شده بر مبنای بنیادی، کاربردی و توسعه ای
 • و….

انجام پروژه کسری خدمت جهاد خودکفایی آجا یکی از گزینه های مناسب برای دانشجویان و فارغ التحصیلان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می باشد. به این طریق متقاضیان می توانند مدت زمانی از دوران خدمت خود را در خارج از یگان بگذرانند. جهاد خودکفایی آجا سازمانی در جهت تولید تجهیزات نظامی و تحقیق و گسترش فناوری های نظامی است. این سازمان با کمک دانشجویان متخصص و نخبه و با عنوان ارائه پروژه کسری خدمت، توانسته است پیشرفت های قابل ملاحظه ای در تولید انبوه تجهیزات نظامی و دستیابی به دانش های روز دنیا در زمینه فناوری نظامی برسد. متقاضیان اخذ پروژه کسری خدمت جهاد خودکفایی آجا از دو طریق مراجعه به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح و یا مراجعه مستقیم به جهاد خودکفایی ارتش می توانند درخواست خود را به همراه مدارک و رزومه علمی تحویل دهند.

 

جهاد خودکفایی ارتش چه کارکردی دارد؟

 

پروژه کسری خدمت ارتش

انجام پروژه کسری خدمت مشکل سربازی از جمله مسائلی است که جوانان با رسیدن به سن مشمولی دائما به دنبال راه های فرار از آن می گردند تا به گفته ی خودشان، ۲ سال از عمرشان تلف نشود. افراد متفاوت ایده های متفاوتی نیز برای معافی دارند مثل خریدن سربازی و یا قوانین کفالت که معمولا هیچ کدام از آن ها هم ثمربخش نخواهد بود. اما چندین سال است که به دلایل مختلفی همچون افزایش تعداد دانشجویان در دانشگاه ها و همچنین بالارفتن سن جوانان، سازمان نظام وظیفه ی کشور تمهیدات به خصوصی را برای کاهش مدت سربازی اندیشیده است.

انجام پروژه کسری خدمت از جمله این تمهیدات می توان اخذ پروژه کسر از خدمت را نام برد. در این روش، دانشجویان می‌توانند در طول تحصیل خود و یا بعد از اتمام و فارغ التحصیلی، با ارئه ی درخواست و مراجعه به مراکز اعلام شده از سوی مراجع ذیصلاح کسر از خدمت بگیرند. البته تا ۲ سال پیش فقط نخبگان و استعدادهای برتر کشور می توانستند از این طرح استفاده نمایند، ولی از سال ۱۳۹۴، مقرر شد که تمام افراد نخبه و غیر نخبه می توانند با توجه به رشته ی تحصیلی خود از پروژه کسری خدمت سربازی به مقدار ۲ تا ۲۱ ماه استفاده کنند. از طرف دیگر، قبلا فقط افرادی که مدرک تحصیلی فوق لیسانس در دست داشتند می‌توانستند پروژه‌ دریافت کنند ولی امروزه این طرح در بعضی از مراکز، دارندگان مدرک تحصیلی لیسانس را نیز شامل شده است. بنابراین دانشجویان و فارغ التحصیلان مقاطع مختلف که خواهان دریافت پروژه کسری خدمت ارتش هستند می توانند با مراجعه به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح، پروژه ی تحقیقاتی مرتبط با رشته ی خود را دریافت نمایند و با توجه به نوع و میزان پروژه ی مربوطه از کسر خدمت برخوردار شوند.

 

نکاتی راجع به پروژه کسری خدمت ارتش

 • چنانچه متقاضی در حال خدمت سربازی باشد، فقط می تواند از سازمان مربوطه که در حال خدمت به آن می باشد، طرح تحقیقاتی مرتبط با خود را دریافت نماید، به طور مثال سرباز ارتش فقط می تواند از مزایای پروژه کسری خدمت ارتش استفاده کند.
 • چنانچه فردی خدمت قبلی داشته باشد، دقیقا شبیه به مورد قبلی فقط می تواند از سازمان های زیرمجموعه ی یگان قبلی و اصلی خود پروژه کسر خدمت سربازی دریافت نماید.
 • چنانچه فرد متقاضی اخذ طرح تحقیقاتی، سرباز نباشد و سابقه ی خدمتی نیز نداشته باشد از همه ی سازمان های ارائه دهنده ی طرح تحقیقاتی می تواند پروژه دریافت کند. اما توجه کنید که این فرد در آینده فقط می تواند در ارگان نظامی اصلی ای که در آن طرح تحقیقاتی دریافت کرده خدمت کند. به عنوان مثال چنانچه فردی در ارگان های زیر مجموعه ی ارتش پروژه دریافت کند به ارتش جمهوری اسلامی ایران اعزام خواهد شد.
 • تاکنون روند دریافت پروژه به این شکل بود که نامه های شروع به کار ارسال شده از سمت سازمان ارائه کننده ی طرح به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح، پس از بررسی در این بنیاد تأیید یا رد می شدند اما مطابق با آخرین راهنما و تغییرات انجام شده ی دریافت طرح در بنیاد نخبگان نیروهای مسلح، نامه های شروع به کار در آغاز برای دریافت تأییدیه به ارگان دیگری رفته و فقط در صورت تأیید آن ارگان، بنیاد نخبگان نیروهای مسلح، پروژه ها را بررسی کرده و رد یا تایید می کند.
 • دقت کنید که انجام دادن و آغاز به کار پروژه های تحقیقاتی به وسیله ی متقاضیان کسر از خدمت قبل از تأیید نامه ی به کارگیری در بنیاد نخبگان نیروهای مسلح اقدامی اشتباه است. چرا که ممکن است با عدم پیگیری متقاضی و نیز عدم تأیید به کارگیری از سمت بنیاد؛ متقاضی پروژه را به اتمام رسانده باشد و با به کار گرفته نشدن در بنیاد، فرد متضرر گردد. لذا به هیچ وجه بدون حصول اطمینان از تأیید نامه ی به کارگیری شما در بنیاد، پروژه را آغاز نکنید.
 • لازم به توضیح است که دانشجویان دانشگاه‌های نظامی همچون مالک اشتر می توانند از پایان نامه ی تحصیلی خود برای کسر از خدمت استفاده نمایند.

 

اجرای نظامی فوق‌العاده و دیدنی ارتش جمهوری اسلامی ایران

 

نحوه ی دریافت پروژه

انجام پروژه کسری خدمت برای دریافت پروژه ی کسر از خدمت غالبا دو روش زیر وجود دارد:

 1. مراجعه ی متقاضی به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح و نیز تحویل مدارک خود، رزومه و تشکیل پرونده در این ارگان که سپس آن ها شما را به سازمانی که مرتبط به زمینه ی کاریتان باشد معرفی می نمایند.
 2. مراجعه به یکی از سازمان های نظامی مورد تایید بنیاد نخبگان نیروهای مسلح و نیز توافق میان متقاضی و سازمان مربوطه بر سر انجام یک پروژه برای ایشان در ازای گرفتن کسری از خدمت که روشی منطقی تر و آسان تر است.

دو نوع کسر از خدمت در انجام پروژه های تحقیقاتی وجود دارد:

 1. کسری زیر ۹ ماه
 2. کسری بالای ۹ ماه

در کسری های کمتر از ۹ماه بعد از اتمام طرح، یک جلسه دفاع چند دقیقه ای و با حضور یک داور برگزار می گردد که متقاضی ملزم به  شرکت و دفاع از پروژه ی خود است.

در کسری های بالای ۹ ماه پروژه های سنگین و ساخت به متقاضی واگذار می شود که علاوه بر گزارش سه ماهه بایستی در هر ماه در جلسه ی دفاعیه از کار که با حضور استاد راهنما و نیز داوران در سازمان نخبگان نیروهای مسلح برگزار می شود شرکت کند.

انجام پروژه کسری خدمت ارتش جمهوری اسلامی ایران از میان دانشجویان یا فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر در رشته‌های زیر به عنوان همکار تحقیقاتی در پروژه کسر خدمت در ارتش همکار می پذیرد:

 • فناوری اطلاعات
 • رایانه و رباتیک
 • نانو فناوری
 • شیمی تمام گرایش ها
 • فیزیک تمام گرایش ها
 • ریاضی تمام گرایش ها
 • جغرافیا
 • زمین شناسی
 • بهداشت و درمان
 • تربیت بدنی
 • الهیات و معارف اسلامی
 • علوم سیاسی
 • زیست شناسی
 • زبان خارجی
 • تاریخ
 • ادبیات فارسی