انجام پایان نامه ترافیک مهندسی ترافیک بخش مشترک گرایش های راه و ترابری و حمل و نقل از رشته مهندسی عمران است که از تکنیک‌های مهندسی برای جابجایی مؤثر و ایمن مسافر و کالا بهره می‌گیرد. توجه این رشته از مهندسی عمدتاً به ساخت زیرساخت‌های ثابت مانند جاده، راه‌آهن، پل، علامت راهنمایی و چراغ راهنمایی برای این جابجایی است.

 

انجام پایان نامه سمینار پروپوزال مقاله تحقیق و پروژه های دانشجویی عمران کارشناسی ارشد راه و ترابری ترافیک

 

انجام پایان نامه ترافیک

 

مهندسی ترافیک

انجام پایان نامه ترافیک مهندسی ترافیک بخش مشترک گرایش های راه و ترابری و حمل و نقل از رشته مهندسی عمران است که از تکنیک‌های مهندسی برای جابجایی مؤثر و ایمن مسافر و کالا بهره می‌گیرد. توجه این رشته از مهندسی عمدتاً به ساخت زیرساخت‌های ثابت مانند جاده، راه‌آهن، پل، علامت راهنمایی و چراغ راهنمایی برای این جابجایی است. هر چند که به طور روزافزون در کنار ساخت این زیرساخت‌های ثابت، این رشته به عناصر پویایی مانند چراغ‌های راهنمایی برای مدیریت ترافیک شهری می‌پردازد. نمونه‌هایی از این عناصر پویا حسگرهایی است که در کف جاده‌ها برای اندازه‌گیری نرخ جریان نصب می‌شود و یا دوربین‌های کنترل سرعت و یا سامانه‌های خودکار هدایت ترافیک. این‌ها سابقه‌ای طولانی در حمل و نقل ریلی دارند. مثلاً چراغ‌های راهنمایی می‌توانند در هر زمان یکی از مسیرهایی را که تشکیل تقاطع همسطح می‌دهند، بگشایند.

چراغ راهنمایی

انجام پایان نامه ترافیک چراغ راهنمایی یک وسیله یا نماد راهنمایی و رانندگی است. این چراغ در تقاطع جاده‌ها، پیاده‌روها، ورودی و خروجی معابر و برخی اماکن دیگر نصب می‌شود و جریان آمد و شد را هدایت می‌کند. این وسیله حق عبور را به کمک سه رنگ نوری استاندارد (قرمز، زرد ، سبز) مشخص می‌سازد.

  • روشن بودن رنگ سبز به معنی اجازه عبور در مسیر مشخص شده‌است.
  • روشن بودن رنگ زرد به معنی پایان یافتن مهلت عبور، دقت بیشتر برای عابران در حال عبور و اعلام توقف به عابرانی که به مسیر نزدیک می‌شوند.
  • روشن بودن چراغ قرمز به معنی توقف است.

عموماً نور قرمز شامل فام نارنجی رنگ و نور سبز شامل فام آبی رنگ است تا مبتلایان به کوررنگی قرمز-سبز را به گمراهی نیندازد.

انجام پایان نامه ترافیک یکی از مواردی که در چهار راههای معمولی کشور می‌توان از آن نامبرد مشکل همزمانی چراغ سبز عابر و ماشین‌هایی است که در چهار راه قصد گردش به چپ دارند و با وجوداینکه عابر بعنوان عنصر ترافیکی لحاظ شده و اخیراً برای تجاوز به خط عابر جریمه هم در نظر گرفته شده، با این حال به اینترتیب عملاً در ترافیک چهار راه در مواجهه رویارو با هجوم وسایل نقلیه که در رقابت برای عبور از چهار راه هستند قرار می‌گیرد. این مشکل نه تنها برای عابر پیاده بلکه برای وسایل نقلیه‌ای که در خیابان مقابل اند و قصد حرکت مستقیم را دارند در مواجهه با ماشین‌هایی که قصد گردش به چپ را دارند وجود دارد، راه حل زیر ساده، از نظر کیفی مطلوب و هم از نظر کمی مقرون به صرفه است و هم با ایجاد کاهش سطح ترافیکی برای عابر و رانندگان خودروها برخلاف تصور در زمان رفت‌وآمد آنها صرفه جویی می‌شود.

 

انجام پایان نامه ترافیک سمینار پروپوزال پروژه های دانشجویی عمران کارشناسی ارشد راه و ترابری مهندسی طرح ایمنی ترافیک چراغ های راهنمایی تقاطع غیرهمسطح تصادفات

 

تقاطع های همسطح و غیر همسطح

انجام پایان نامه ترافیک تقاطع همسطح محل برخورد دو یا چند راه ارتباطی است. وقتی همهٔ این راه‌های ارتباطی در یک ارتفاع از سطح زمین ساخته شده باشند، به‌طوری‌که عبورومرور یکدیگر را مختل ننمایند. در برابر این نوع تقاطع، تقاطع غیرهمسطح قرار دارد. تقاطع‌های همسطح در شهرها معمولاً چهارراه و سه‌راه می‌باشند. در محل تقاطع‌های همسطح در شهرها معمولاً از چراغ راهنمایی استفاده می‌شود و در صورتی‌که رفت‌وآمد در خیابان‌های منتهی به این تقاطع‌ها زیاد باشد، در محل آن‌ها ترافیک سنگینی ایجاد می‌شود به همین دلیل است که استفاده از تقاطع ناهمسطح رو به فزونی است.

اجزای مهندسی ترافیک
کار مهندسی ترافیک را می توان به اجزاء زیر تقسیم کرد:
مطالعه مشخصات ترافیک
عملکرد ترافیک
برنامه ریزی ترافیک
طرح هندسی
مدیریت ترافیک

مطالعه مشخصات
این مرحله شامل روشهای انجام مطالعات ترافیکی به منظور تعیین مشخصات جریان ترافیک و درک خصوصیات اصلی رانندگان و وسائل نقلیه به عنوان اجزاء اصلی تشکیل دهنده ترافیک است. موضوع این مطالعات عبارت است از:
استفاده کننده از راه – وسیله نقلیه – سرعت، زمان سفر و تاخیر – حجم و چگالی ترافیک – مطالعات مبداء و مقصد – ظرفیت – پارکینگ – تصادفات – حمل و نقل عمومی

عملکرد
این مرحله شامل معیار های مقرراتی ترافیک و وسائل کنترل آن می شود.
معیارهای مقرراتی
الف: مقررات و قوانینی که برای کنترل رانندگان، وسائل نقلیه و عابرین تنظیم شده است.
ب: مقرراتی که کنترل کننده عملکرد وسائل نقلیه در جریان ترافیک است.
معیارهای اساسی برای تنظیم عبور و مرور شامل کنترل در تقاطع ها، کنترل های سرعت، خیابان های یکطرفه و کنترل پارکینگ.
وسائل کنترل ترافیک: اصول طراحی، نصب، عملکرد و نگهداری تابلوها، چراغ های راهنمایی، علامت گذاری رویه و وسائل مسیر دهی به منظور تامین مبانی استفاده هوشیارانه این وسائل در موقعیت های بخصوص.

برنامه ریزی
انجام پایان نامه ترافیک این بخش شامل برنامه ریزی تسهیلاتی است که در آن شناخت خصوصیات سفرهای شهری، حمل و نقل عمومی، انجام مطالعات و تهیه طرح جامع حمل و نقل صورت می گیرد. دراین رابطه هماهنگی بین مهندس ترافیک و برنامه ریزی شهری لازم است. این برنامه ها می تواند شامل مواردی ازقبیل برنامه های بلند مدت برای شبکه راه ها، سیستم های حمل ونقل عمومی، پارکینگ ها و پایانه ها و همچنین ارزیابی اثرات محیطی بر تغییرات لازم دراین برنامه ها باشد.

مهندسی ترافیک شاخه ای از مهندسی عمران است که با استفاده از تکنیک های مهندسی برای رسیدن به حرکت ایمن و کارآمد مردم و کالاها در جاده ها. این تمرکز عمدتا بر روی تحقیقات برای ترافیک امن و کارآمد، مانند هندسه جاده، پیاده روها و صلیب، زیرساخت های دوچرخه سواری، علائم ترافیکی، نشانه های سطح جاده و چراغ های راهنمایی می شود. مهندسی ترافیک با بخش عملیاتی سیستم حمل و نقل، به جز زیرساخت های ارائه شده، در ارتباط است.

مهندسی ترافیک با سایر رشته ها ارتباط دارد:

مهندسی حمل و نقل
مهندسی روسازی
مهندسی حمل و نقل دوچرخه
مهندسی بزرگراه
برنامه ریزی حمل و نقل
برنامه ریزی شهری
مهندسی عوامل انسان.

پروژه های مهندسی ترافیکی شامل طراحی و نصب و راه اندازی دستگاه های کنترل ترافیک، از جمله سیگنال های ترافیکی، علائم و نشانه های پیاده رو. نمونه هایی از برنامه های مهندسی شامل تجزیه و تحلیل مهندسی قطب و برنامه های جلوگیری از طوفان آب (SWPP) می باشد. [۱] با این حال، مهندسان ترافیک نیز با بررسی نقاط ضعف با سرعت بالا و ایجاد اقدامات مقابله ای برای کاهش سقوط، ایمنی ترافیک را بررسی می کنند. مدیریت جریان ترافیکی می تواند کوتاه مدت باشد (تهیه طرح های کنترل ترافیک ساخت و ساز، از جمله برنامه های انحرافی برای ترافیک عابر پیاده و وسایل نقلیه) یا بلند مدت (برآورد اثرات پیش بینی های بازرگانی / مسکونی پیشنهادی بر الگوهای ترافیکی). با افزایش سیستم های حمل و نقل هوشمند، اغلب در ارتباط با سایر رشته های مهندسی مانند مهندسی کامپیوتر و مهندسی برق، مشکلات ترافیکی به طور مداوم مورد توجه قرار می گیرند.
سیستم های ترافیکی
به طور سنتی، پیشرفت های جاده عمدتا شامل ساخت زیرساخت های اضافی بود. با این حال، عناصر پویا در حال حاضر به مدیریت ترافیک جاده معرفی می شوند. عناصر دینامیکی در حمل و نقل ریلی به مدت طولانی مورد استفاده قرار گرفته اند. این شامل سنسورهایی برای اندازه گیری جریان های ترافیکی و سیستم های خودکار، متصل، سیستم هدایت برای مدیریت ترافیک (به عنوان مثال، علائم ترافیکی است که با توجه به زمان روز، خط را در جهت های مختلف باز می کنند). همچنین، جریان ترافیک و سنسورهای سرعت برای تشخیص مشکلات و هشدار اپراتورها مورد استفاده قرار می گیرند، به همین ترتیب می توان از علت تراکم اطمینان حاصل کرد و می توان اقداماتی را برای کاهش تاخیر انجام داد. این سیستم ها به طور کلی سیستم های حمل و نقل هوشمند نامیده می شوند.

[/vc_column_text]

مدل تخمین تأخیر چراغ های راهنمایی و راهکارهای کاهش آن

انجام پایان نامه سمینار پروپوزال مقاله تحقیق و پروژه های دانشجویی عمران کارشناسی ارشد راه و ترابری ترافیک   مدل تخمین تأخیر چراغ های راهنمایی و راهکارهای کاهش آن مدل تخمین تأخیر چراغ های راهنمایی و راهکارهای کاهش آن متغيرهاي مستقل زيادي در اندرکنش میان خودروها در بخش های راه یا تقاطع های درون شهری […]

تحلیل و طراحی سرعت عملکردی مجاز در بزرگراه ها و پیشنهاد حداکثر سرعت مجاز

انجام پایان نامه سمینار پروپوزال مقاله تحقیق و پروژه های دانشجویی عمران کارشناسی ارشد راه و ترابری ترافیک   تحلیل و طراحی سرعت عملکردی مجاز در بزرگراه ها و پیشنهاد حداکثر سرعت مجاز تحلیل طراحی سرعت عملکردی مجاز بزرگراهها پیشنهاد حداکثر سرعت مجاز تحلیل طراحی سرعت عملکردی مجاز بزرگراهها پیشنهاد حداکثر سرعت مجاز سرعت یک […]

مدل قیمت گذاری پارکینگ های حاشیه ای با رویکرد توسعه پارکینگ های غیر حاشیه ای به روش MCDM

انجام پایان نامه سمینار پروپوزال مقاله تحقیق و پروژه های دانشجویی عمران کارشناسی ارشد راه و ترابری ترافیک مدل قیمت گذاری پارکینگ های حاشیه ای با رویکرد توسعه پارکینگ های غیر حاشیه ای به روش MCDM قیمت گذاری پارکینگ حاشیه ای توسعه پارکینگ غیر حاشیه ای. برای ارائه مدل قیمت گذاری پارکینگ های حاشیه ای […]

تاثیر دوربرگردان ها روی پارامترهای ترافیكی مانند سرعت زمان سفر تأخیر

انجام پایان نامه سمینار پروپوزال مقاله تحقیق و پروژه های دانشجویی عمران کارشناسی ارشد راه و ترابری ترافیک تاثیر دوربرگردان ها روی پارامترهای ترافیكی سرعت زمان سفر تأخیر   تاثیر دوربرگردان ها روی پارامترهای ترافیكی سرعت زمان سفر تأخیر. دوربرگردان به عنوان یكی از المان های شبكه معابر شهری در بسیاری از موارد برای ایجاد […]
[/vc_column][/vc_row]